Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Woda dla wybranych?

2013-12-11 09:10:45 (ost. akt: 2013-12-11 09:11:34)

Autor zdjęcia: Ilustracja do tekstu

Kilka tygodni temu zakończyła się budowa sieci wodociągowej Grabnik-Płowce-Stare Krzywe-Nowe Krzywe. Inwestycja budzi kontrowersje. — Wodociąg biegnie wzdłuż drogi, a następnie wokół działki sołtysa — mówi mieszkaniec wsi. — Właściciele działek nr 54, 55, 55B nie mają możliwości podłączenia. Najśmieszniejsze jest to, że wodę mają ci, którzy jej nie chcieli.

Zbiorowe zaopatrzenie mieszkańców w wodę i kanalizację to zadanie gminy, dlaczego więc my, mieszkańcy mamy ponosić koszty wykonania przyłączy? — pyta mieszkaniec Starych Krzywych. — Metr przecisku kosztuje 160 zł. Żeby przeciągnąć rury pod drogą publiczną, musimy zlecić fachowcom wykonanie projektu. Takie podłączenie do sieci to koszt rzędu ok. 4tys. zł.

Potrzebne są kompromisy


Władze gminy Stare Juchy tłumaczą, że wykonanie innego przebiegu wodociągu było niemożliwe. 
— Projektując wodociąg często jego przebieg jest uzależniony od wyrażenia zgody przez właściciela gruntu na jego wbudowanie w działkę — mówi Jarosław Franczuk, sekretarz gminy Stare Juchy. — Zdarza się, że właściciele nie wyrażają na to zgody, wówczas jest on umieszczany np. przy drogach. Tak było w przypadku odcinka w miejscowości Stare Krzywe. Zabudowa wsi przylega do pasa drogowego, domy jeszcze przedwojenne mają kamienne fundamenty, które uniemożliwiają położenie wodociągu blisko budynków. Często właściciele działek nie chcą wyrazić zgody, gdyż mają urządzony ogródek.
Wbudowanie wodociągu w drogę jest niekorzystne, szczególnie w razie awarii. Trzeba wówczas zrywać nawierzchnię, poszukując miejsca awarii. Przebieg wodociągu wiąże się z pewnymi kompromisami, które rozwiązuje projektant. Oprócz wymienionych, nie bez znaczenia są kłótnie sąsiedzkie.
Zawsze jest też tak, że wodociąg biegnie jedną stroną. Co byłoby, gdyby był położony po drugiej stronie? Wówczas "pretensje" zgłaszaliby właściciele z drugiej strony drogi. Zapłacą zgodnie z prawem


Jak zapewnia sekretarz Starych Juch, wodociąg spełnił oczekiwania mieszkańców.
— Wydanych już zostało ponad 20 warunków na podłączenie, zarówno z i bez konieczności wykonania przecisku — mówi Jarosław Franczuk. — Zasada zapisana w art. 15 ust. 2 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest taka, że koszt budowy przyłącza do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego oraz urządzenia pomiarowego obciąża osobę ubiegającą się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Niestety, niektórzy mają znacznie gorsze warunki na wykonanie przyłącza i poniosą w związku z tym znacznie wyższe koszty. Aby ułatwić mieszkańcom budowę osobiście wykonałem projekty, które uzgodniłem z Powiatowym Zarządem Dróg, dzięki czemu koszty będą mniejsze. Po otrzymaniu warunków od gminy, można wykonać wodociąg, a następnie inwentaryzację geodezyjną (taką inwentaryzację muszą wykonać wszyscy, którzy wykonali przyłącze - również, jeśli wodociąg jest tylko na ich działce).Czar
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lysy #1284414 | 46.215.*.* 2 sty 2014 17:38

  popieram osobe ktora napisala o podłączeniu Moreny do oczyszczalni jednym gmina funduje taki dobrobyt drugi za to placi a co do wody mam ja w kranie i jest tragedia leci bo leci ale cała czerwona i nikt na to nie reaguje nie masz szans zeby jej sie napic jak to bylo kiedys Brawo dla tych którzy to nadzoruja

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wajcha #1276010 | 178.36.*.* 20 gru 2013 16:21

  Odczepcie się od tego z Orzechowa, juz niedługo on wam pokaże, parasol ochronny topnieje wpoparciu, akurat na wybory wszystko wyjdzie na wierzch.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. czytelnik #1275501 | 83.9.*.* 19 gru 2013 21:21

   Lawetę to tobie powinni zafundować orzechowiacy. Już jedną miałeś. Zapomniałeś jak s.. ałeś spod sejn? Może coś o tym nam napiszesz. mało cię z dymem tam nie puścili. Ty wiesz za co. Nawet tu za tobą przyjechali co by ci gębę obić. Co chowałeś się wtedy jak szczur ha ha

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. sąsiad #1273613 | 89.228.*.* 17 gru 2013 20:50

    Jaka jest władza to wina tych co głosowali, wiejskie cwaniaki z miodem w uszach i blond tapir na czele, rodem z lat 80-tych, ha ha, szkoda tylko mieszkańców, bo w dobie finansowania z UE marnują pieniądze, szkoda, stracony czas dla gminy Stare Juchy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. zadowolony #1271423 | 46.77.*.* 15 gru 2013 11:04

    Jak nie wiadomo o co chodzi to o kasę idzie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (23)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages