Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Przybliżą postać Karola Foxa

2013-11-08 09:00:21 (ost. akt: 2013-11-08 09:01:34)
Zdjęcie wykonane w 1949 roku podczas misji świętej. Rozpoznajesz osoby na fotografii? Może posiadasz inne fotografie rejestrujące to wydarzenie? Zgłoś się do sekretarza gminy Stare Juchy, Jarosława Franczuka, tel. (87) 619 90 53.

Zdjęcie wykonane w 1949 roku podczas misji świętej. Rozpoznajesz osoby na fotografii? Może posiadasz inne fotografie rejestrujące to wydarzenie? Zgłoś się do sekretarza gminy Stare Juchy, Jarosława Franczuka, tel. (87) 619 90 53.

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Księdzu katolickiemu, Karolowi Foksowi, który świadczył posługę kapłańską w niezwykle trudnych czasach okresu międzywojennego, poświęcone zostanie sympozjum organizowane 8 listopada w Zespole Szkół Samorządowych w Starych Juchach.

— Celem konferencji jest kształtowanie, wzmacnianie i ożywianie lokalnej tożsamości kulturowej poprzez zachowanie i promowanie lokalnego dziedzictwa historyczno –kulturowego, jakim jest religia i funkcjonowanie Kościoła Katolickiego na dawnych Mazurach oraz godna podziwu postać księdza Foxa — mówi Ewa Jurkowska-Kawałko, wójt gminy Stare Juchy. — Gorąco zachęcam do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Karol Fox był Warmiakiem mówiącym po polsku, choć z silnym niemieckim akcentem. W okresie międzywojennym był proboszczem parafii rzymsko-katolickiej św. Adalberta (dziś Katedra pw. Św. Wojciecha) w Ełku. W czasie II wojny światowej świadczył, wbrew zakazom hitlerowskich władz, posługę Polakom przebywającym na robotach przymusowych. Po zajęciu Ełku przez Armię Czerwoną, mimo gróźb i nakazów wyjazdu z ich strony, pozostał, aby dalej świadczyć usługi duszpasterskie mieszkańcom, którzy również pozostali. Został pierwszym proboszczem w powojennym Ełku i to z nim spotykali się doświadczeni przez wojnę, osiedlający się Polacy. W 1946 roku Fox został mianowany pierwszym proboszczem parafii w Starych Juchach. Pełnił tę funkcję do śmierci w 1953 r.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10 w ZSS w Starych Juchach (ul. Mazurska 11, 19-330 Stare Juchy, pow. ełcki).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, biskup ełcki Jerzy Mazur, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz wójt gminy Stare Juchy Ewa Jurkowska-Kawało.

Program konferencji

• W cieni Pielakorni. Z mazurskich wierzeń i dziejów bajecznych (dr Jerzy Marek Łapo)

• Budowa struktur kościoła katolickiego na Mazurach (ks. prof. Andrzej Kopiczko - Olsztyn)

• Historia parafii rzymsko-katolickiej Stare Juchy (ks. dr Tadeusz Białous)

• Katolicy w przedwojennym Ełku (ks. dr Krzysztof Bielawny – Gietrzwałd

• Stosunek władz komunistycznych do budowy struktur kościoła katolickiego na Mazurach 1945-1956 (dr Krzysztof Sychowicz – IPN w Białymstoku)

• Ksiądz Karol Fox w pamięci mieszkańców gminy Stare Juchy (dr Ryszard Skawiński) 

• Występ Chóru Kontrapunkt z Ełku

Czar

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czekawy. #1247584 | 5.147.*.* 18 lis 2013 16:28

  Od kogo otrzymal swiecenia kaplanskie i w ktorym roku.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zbyszek #1241365 | 178.36.*.* 10 lis 2013 18:30

  Proszę Państwa, rzeczywiście Stefan ma rację. Ks K.Foksowi poświęcone zostało seminarium zorganizowane w sali szkoły w Starych Juchach. Ksiądz pochowany jest na cmentarzu komunalnym, gdzie od szkoły dzieli odległość może 100 metrów. Nagrobek Księdza znajduje sie kilkanaście m od bramy wejściowej. Wystarczyło by kupić znicz i wysłać kogoś aby to światełko tam zaniósł. Niestety. Dzis stwierdziłem, że ani kwiatka, ani znicza nie dostawiono. Na grobie stoją znicze i chryzantema ze Święta Zmarłych. Co o tym myślicie? Ja uważam, że dzisiaj wyrażanie naszej pamięci o zmarłych objawia się w zapaleniu znicza, modlitwie w ich intencji. Tego moim zdaniem zabrakło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stefan #1240384 | 178.36.*.* 9 lis 2013 11:42

   Jeśli miało to być wspomnienie o ks. Foksie to dlaczego nie zlożono kwiatów na grobie? Dlaczego nie było mszy w Jego intencji? Ja cos z tego nie rozumiem. Czy nie było tam miejsca na wspomnienia mieszkańców którzy Go znali i jeszcze są wśród nas? Dlaczego nie było młodziezy z gimnazjum? Dlaczego nie wystąpiła młodziez z naszej szkoły, a jakis chór z importu? Czy może jestem w błędzie to mnie poprawcie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. dawny #1240069 | 5.147.*.* 8 lis 2013 21:06

    Moze kto ma zdjecie z 1939 roku tego ksiedza z wiernimy polakamy czekawy jestem gdzie teraz potomkowie tych polakow mnieszkaja.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Ador #1239918 | 46.151.*.* 8 lis 2013 18:03

     Po pierwsze nie ma nagonki na księży i kościół to kler sam łamiąc dekalog i wszystkie normy społeczne doprowadził do sytuacji ,która ma miejsce,czyli ujawnianie prawdy, która podobno "was wyzwoli", po drugie księdzu, panu (jak to woli ) Karolowi Foksowi szacunek i cześć, żeby z takich kapłanów składał się dzisiejszy kościół można by naprawdę powiedzieć o nim "święty" ,chociaż to wbrew biblii .

     Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (17)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages