Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Piknik lotniczy za nami

2013-07-22 13:06:43 (ost. akt: 2013-07-22 13:25:31)

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

Zaplanowany pierwotnie na 13 lipca I Piknik Paralotniarski w gminie Stare Juchy odbył się w ostatnią sobotę. Niestety, pogoda po raz kolejny nie dopisała. Z powodu silnych wiatrów zawody powietrzne rozegrane zostały w godzinach porannych. Od godziny 16 odwiedający piknik mogli obejrzeć maszyny z bliska.

— Prognozy mówiły, że nie będziemy w stanie rozegrać konkurencji o zaplanowanym czasie, czyli między 17 a 19 — mówi Maciej Olszewski z Mazurskiego Stowarzyszenia Lotniczego w Jeziorowskich. — Rozpoczęliśmy więc o 4 nad ranem i lataliśmy do 8. Udało nam się rozegrać trzy zaplanowane konkurencje: tyczki szybko, wolno; slalomania na czas oraz czysty start, lądowanie na cel
. Pierwsza konkurencja polega na tym, że rozstawionych było pięć tyczek w odległości ok. 50m jedna od drugiej, w linii prostej. Zadaniem zawodnika było pokonanie raz trasy w jak najwolniejszym tempie, za każdym razem kopiąc nogą 2 metrową tyczkę, następnie zrobić nawrót i pokonać tę samą trasę jak najszybciej. Druga konkurencja to bardzo popularny slalom pomiędzy pylonami. Pylony to duże, pionowe balony, w naszej wersji miały 8 metrów wysokości. Zostały rozstawione między sobą w formie trójkąta, co 100 metrów. Zadaniem pilota było okrążenie czterech pylonów, w odpowiedniej odległości, z odpowiednimi zakrętami, na czas. Trzecia konkurencja typowo sprawnościowa, polegała na czystym wystartowaniu, co przy zawodach nie zawsze jest prostą sprawą, następnie pilot miał wznieść się na wysokość 50-100 metrów, wyłączyć silnik i rzucić z wysokości do celu, wyznaczonego w postaci krzyżyka, tzw. marker, w naszym przypadku była to skarpetka wypełniona piaskiem, następnie zaś wylądować na wyłączonym w tym samym miejscu. W zmaganiach wzięło udział 30 osób.

Od godziny 16 odwiedzający piknik mogli podziwiać paralotnie z bliska, dowiedzieć się jak działają oraz ile kosztują. Największe wrażenie zrobił na zebranych wiatrakowiec Andrzeja Rejrata.

— Model, który posiadam jest jednym z tańszych, kosztuje ok. 40tys. euro — mówi Andrzej Rejrat.— Latam na nim około roku. Wcześniej 10 lat latałem na paralotni, z resztą robię to do dziś.

W trakcie pikniku mieszkańcy gminy Stare Juchy i przybyli goście mogli obejrzeć pokaz umiejętności paralotniarzy, wziąć udział w konkursie wiedzy o lotnictwie i ekologii i skosztować lokalnych wypieków. Na dzieci czekały dmuchane zabawki i darmowy popcorn.

Organizatorem I Pikniku Paralotniarskiego w gminie Stare Juchy było Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze z Jeziorowskich. Impreza odbyła się w ramach projektu "Widok z góry na Mazury" - I Piknik Paralotniarski w Gminie Stare Juchy współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ten co lata #1152909 | 89.228.*.* 26 lip 2013 00:48

  Do "bogacz'a" ze Starych Juch Co do mojej osoby to akurat nie byłem organizatorem, lecz pomagałem w organizacji i byłem uczestnikiem tego pikniku. Jak na pierwszy raz jestem zadowolony. Nic nie poradzę na to, że warunki pogodowe nie umożliwiły przeprowadzenia konkurencji kiedy miało być najwięcej ludzi. Niestety Panie bogacz, ale w tej sytuacji liczy się Nasze bezpieczeństwo, jak i osób postronnych oglądających takie zawody. Proponuję najpierw polatać na patralotni i się przekonać jak jest naprawdę. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. "bogacz" ze Starych Juch #1151350 | 89.228.*.* 24 lip 2013 11:05

  "Ten co lata" - co Ty wypisujesz ?. Nikt Ci nie broni latać. Ludzie są zdziwieni, że zaprosiłeś ich na imprezę podobno zorganizowaną dla nich, z początkiem o 17, a dowiedzieli się, że już jest po "zawodach". Jednym słowem nie robiłeś jej dla nich a jedynie dla siebie. I to dzięki Tobie teraz siedzą przed komputerem i piszą komentarze. A swoją wypowiedzią " Róbcie tak dalej i siedźcie przed kompem pisząc bzdurne komentarze" udawadniasz swój negatywny stosunek do ludzi dla których podobno coś chciałeś zrobić. Wstyd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zbyszek #1151217 | 178.36.*.* 24 lip 2013 08:42

   Szybko się starzejesz chłopie. Przyhamuj, niekorzystnie wygladasz.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ten co lata #1150912 | 89.229.*.* 23 lip 2013 20:04

   Ja się nie uważam za bogacza i nim nie jestem, a latam. Po prostu nie wydaje na flachę ani tylko na paliwo do napędu :) Czy to jest złe? Najlepiej biadolić i nic nie robić. Róbcie tak dalej i siedźcie przed kompem pisząc bzdurne komentarze. Proponuję wyjść z domu i zacząć działać :) Powodzenia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ~oko #1150430 | 89.228.*.* 23 lip 2013 12:55

   To nazawali piknikiem LOTNICZYM...?!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages